Přihlášení | Registrace

Neděle 29.03.20 | Svátek má Taťána

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Ostatní

Fallout v Moravském krasu

ABYSS doporučujeFallout v Moravském krasuJindy ospalé nedělní odpoledne v městečku Adamov znenadání přeruší burácení silných motorů. Ze směru od Brna se nekompromisně blíží vojenská technika - v čele kolony několik "gazíků", za nimi nákladní "tatrovky" a v závěsu dokonce i pár transportérů, nad hlavou proletí několik vrtulníků Mi-17. Všichni mají očividně hodně naspěch směrem ke křtinskému údolí.

"Co zas ti Rusáci vyvádějí, člověk nemá chvilku klidu ani v neděli," zahaleká důchodkyně, které kolona zatarasila cestu, a hrozivě vztyčí své hole, sotva neupadne.
"To nejsou Rusáci, ale naši. Určitě zas nějaké cvičení," pohlédne na ni znalecky děda.
"Panenko skákavá, že radši nedělají něco užitečného, než tady tím rachotem otravovat slušné lidi."

Vozy mizí v lesích, ruch zdánlivě utichne.

Kolona projíždí přes velitelské stanoviště, celý vojenský areál, s krycím názvem Dinar, je v nejvyšší pohotovosti. Všude pobíhají vojáci se samopaly, na heliportu přistává další vrtulník. Z něj v poklusu, v doprovodu ozbrojenců, spěchá několik postarších mužů k mohutným pancéřovým dveřím. Již není pochyb, že se jedná o ústřední výbor. Nyní i kdejakému desátníkovi dochází, že asi nejde o konvenční cvičení. Když záhy vojáci začnou fasovat ochranné masky a odmořovací soupravy, výrazy mnohých z nich se promění v sklíčenou grimasu, všichni se obávají nejhoršího. Jako jeden člověk v zástupu směřují k zeleným pancéřovým dveřím. Ti, kdož si doposud naivně mysleli, že se zde nachází obyčejný zdravotní sklad, rychle přicházejí o iluze.

Za mohutnými pancéřovými dveřmi velitelé popohání jednotku dále do útrob nikoliv skladu, ale protiatomového krytu. V klaustrofobních prostorách panuje na první pohled chaos, stovky vojáků procházejí odmořovací komorou a za dalšími tlakovými dveřmi obsazují třípatrové palandy v ubytovacím sektoru, ostatní směřují hlouběji do útrob chladné chodby, kde zaujímají svá stanoviště. Striktně unifikovanými místnostmi se rozléhá drnčení telefonů, jehličkové tiskárny chrlí jednu šifrovanou zprávu za druhou, jednotky s děrnými štítky monotónně cvrlikají, na monitorech počítačů se vykreslují soustavy souřadnic. Z druhé strany spletitého jeskynního systému do krytu přicházejí další vojáci, kteří přijeli v transportérech a náklaďácích sekundární výpustí. Pancéřové dveře se s rachotem uzavírají a chodbou se ozve nepříjemné zapraskání a poté zřetelné hlášení rozhlasu: "Všichni na svá stanoviště a vyčkejte pokynu velení! Toto není cvičení. Opakuji, toto není cvičení!"

Jindy ospalé nedělní odpoledne v městečku Adamov trvalo o poznání déle, jakoby slunce nechtělo uvítat náruč noci. Onen nekonečný večer lemovaly horizont nebývale rudé červánky. Noc jakoby nepřišla, avšak zítřek se ponořil do chladivého soumraku, marně vyčkávajíc sluneční svit.

Návrat v čase

Podobný příběh může dnes působit jakoby vytržený z nějakého post-apokalyptického sci-fi románu, avšak v relativně nedávné době rezonoval v hlavách nejvyššího velení československé lidové armády jako posvátná mantra. Na onen den D byla připravena s pedantskou pečlivostí, imperialistický nepřítel totiž nikdy nespí. Dnešní mládeži asi těžko vysvětlíte zvrácenou ideologii, jejímž produktem se stal kupříkladu protiatomový kryt. Nukleární válka přece patří spíše na videoherní monitory, kde po letech života ve vaultu vycházíte na povrch zpustošeného světa. Avšak takové "vaulty", známé z kultovní hry Fallout, nejsou jen výplodem autorů fantastiky, ale holou realitou i u nás. Ten, vybudovaný v 60. letech minulého století v jeskynním systému Výpustek v Moravském krasu, byl plně funkční až do roku 2001.

Jeskyni Výpustek propagační materiály poněkud nešťastně prezentují jako jednu z dalších tradičních jeskyní, jaké v Moravském krase můžete s průvodcem navštívit. Zdůrazňují v nich speleologické a paleontologické výzkumy, dávné rituály pod jeskynními malbami či kosterní naleziště pravěkých šelem a za vrchol všeho autor letáčku považuje těžbu fosfátové hlíny z počátku dvacátého století. Teprve až po vstupu do Výpustku velmi rychle zjistíte, že majestátních dvoran s krápníkovou výzdobou, temných propastí či romantických podzemních jezírek se zde nedočkáte. Naopak, milovníci absurdní industriální výstavby v panenské přírodě, pocházející z dob vyšinutých politických ideologií, nejen té komunistické (protiatomový kryt), ale též nacistické (ruiny podzemní továrny na letecké motory), si užijí dosytosti. Nevím, z jakého důvodu jsou tyto unikátní atrakce uvedeny až jakoby pod čarou. A již vůbec se nezmiňuje samotný areál, se zachovalou bezpečnostní infrastrukturou v podobě ostnatého signálního plotu, s koridorem pro stráže, s mnoha kamerovými systémy, perimetry, infrapaprsky a reflektory a samozřejmě zde nechybí ani železobetonové strážní bunkry. Nevím, kde jinde se můžete cítit jako hrdina špionážního thrilleru z období studené války než ve Výpustku - autentickém pomníku bývalého režimu. Než pochodující medvěd nad zkříženými meči by se jako symbol jeskyně mnohem výmluvněji vyjímala nukleární hlavice či atomový hřib. Ne náhodou jeskyně Výpustek, zpřístupněná veřejnosti teprve od roku 2008, bodovala v soutěži o nejlepší turistickou nabídku v ČR, v rámci regionu Jižní Morava získala druhé místo.

Jeskyně Výpustek

patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Již v roce 1608 o ní píše Jan Ferdinand Hertold v práci "Tartaro-Mastix Moraviae" a v roce 1669 mnich Martin Alexander Vigsius předkládá první popis jeskynních prostor. Začátkem 19. století provedl podrobný průzkum Výpustku starohrabě Hugo František Salm a odhadl délku asi na 7 km. V 19. století Dr. Jindřich Wankel a Dr. Martin Kříž nakreslili mapy a provedli paleontologický výzkum. Počátkem dvacátého století se ve Výpustku těžily fosfátové hlíny.

Čs. armáda zde vybudovala v roce 1938 muniční sklad. Přírodní prostory byly uměle upraveny do prostorných tunelů. V průběhu války jeskyni obsadila německá armáda a vybudovala zde továrnu na letecké motory. Začátkem 60. let převzala celý areál jeskyně znovu Čs. armáda. Mohutný podzemní protiatomový kryt byl funkční až do roku 2001.

V roce 2007 jeskyně přešla pod Správu jeskyní ČR.

postprodukce: Štěpán Šimek

Sdílej:Facebook | Zaslat článek e-mailemVytisknout článek
Štěpán Šimek, Eliška Podmelová | 27.06.11
Zobrazit profil redaktora - Štěpán ŠimekZobrazit profil redaktora - Eliška Podmelová

Diskuze

Cekem příspěvků: 2
:)Acaila27.06.11 | 08:21:26
Ondřej Komáre...27.06.11 | 08:10:44

Nejnovější diskuze

Aerodrome festival 2016

Garfield anonym
2016-10-20 21:45:34

IN FLAMES

Garfield anonym
2015-10-22 18:01:42

Joe Satriani

Garfield anonym
2015-10-22 00:06:51

Brutal Assault 2015 - fans

Jaroslav Burda
2015-08-12 22:06:10

En Tournée - ZAZ, ELIS

johny anonym
2014-11-30 12:23:49

10. výročí Hell.cz

Zlatovlad anonym
2014-06-17 09:17:25

Steve Vai

Štěpán Šimek
2013-10-15 11:28:22

Basinfirefest 2013

Štěpán Šimek
2013-09-26 15:57:02

Slovácké rockování

Štěpán Šimek
2013-08-28 11:21:28

Obscene Extreme 2011 - fans

Buky anonym
2013-07-13 14:29:57

Všechny diskuze

Facebook   MySpace   YouTube